کلسترول کمتر با فیتوسترول کنجد

کلسترول کمتر با فیتوسترول کنجد

فیتوسترول ها ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و ساختار شیمیایی مشابهی با کلسترول دارند. زمانی که میزان فیتوسترول در رژیم غذایی به اندازه کافی باشد باعث کاهش کلسترول خون شده و عکس العمل سیستم ایمنی بدن را افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهند. اثرات سودمند فیتوسترول به قدری تحسین برانگیز است که متخصصان اقدام به تهیه آن از دانه های سویا، ذرت و روغن درخت صنوبر نموده و به غذاهای فرآوری شده مثل جایگزین های کره اضافه می نمایند که خود باعث کاهش کلسترول می گردد. پس چرا ما باید در زمانی که می توانیم فیتوسرول طبیعی را از دانه هایی که مادر طبیعت در اختیار ما قرار می دهد، به دنبال جایگزین های مصنوعی آن باشیم؟
در مطالعه ای که توسط پژوهشگران انجام شده، مقدار فیتوسرول موجود در آجیل و دانه های خوراکی مورد استفاده در ایالات متحده آمریکا، در مجله شیمی غذا و کشاورزی انتشار یافته است مشخص شده است که دانه های کنجد بیشترین مقدار فیتوسرول ( از ۴۰۰ تا ۴۱۳ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم ) را دارند.
مقدار فیتوسرول موجود در هر ۱۰۰ گرم بادام زمینی برزیلی و گردوی انگلیسی و پسته و تخمه آفتابگردان و تخمک کدو به ترتیب معادل ۱۱۳، ۲۷۰، ۱۰۰،۲۸۹،۲۶۵ میلی گرم در هر ۱۰۰ گرم است.